查看完整案例
收藏
下载
翻译
Gorodok
місце: Городок, Львівська область, Україна
функція: центр спільнототворення
площа: 125 м2
статус: реалізовано 2024
команда: Бербець Вікторія, Железнов Антон, Селешок Іван
партнери: в рамках проєкту реалізації центрів спільнототворення за підтримки Western NIS Enterprise Fund та Cedos
Влітку 2023 року Cedos та Western NIS Enterprise Fund оголосили конкурс для громад на створення фізичних просторів, де мешканці/-ки громади можуть збиратися для спільного проведення дозвілля, співпраці, долучатися до культурних й публічних подій, обговорювати та планувати спільне майбутнє.
Яким має бути такий центр спільнототворення? Перш за все — фізично та соціально доступним. Люди з різних соціальних груп, незалежно від свого фізичного стану чи соціального статусу, повинні мати можливість вільно користуватися цим простором.
Головним фокусом проєкту було залучення майбутніх користувачів/-ок простору до спільної реалізації центру спільнототворення, який буде розташовано у будівлі Городоцької публічної бібліотеки. Робота над цим проєктом почалась з триденного воркшопу у Львові, який був організований аналітичним центром Cedos в просторі арт-центру Jam Factory. На воркшопі відбулось знайомство з командою бібліотеки, було сформовано графік проєкту, функціональне зонування простору та зафіксовано очікувані результати. Спільно з командою бібліотеки ми склали список можливих сценаріїв використання простору та портрет його майбутніх користувачів/-ок.
У розробці планування Городоцької бібліотеки активно використовувався метод варіативності.
На початковому етапі ми створили приблизно 10 різних варіантів планування, які аналізували, порівнювали між собою та виявляли їх сильні та слабкі сторони. Опісля нам вдалося вибрати оптимальне рішення, яке об'єднало в собі переваги всіх попередніх варіантів.
Нове планування забезпечує вільний рух через всі простори завдяки двом дверям у кожному приміщенні, що робить переміщення між зонами більш різноманітним.
Будинок, у якому знаходиться Городоцька публічна бібліотека, несе історичну та культурну цінність. Він збудований у 1894р. городоцьким адвокатом та громадським діячем Лонгином Озаркевичем, і тривалий час був своєрідним культурно-просвітницьким осередком міста, адже тут читали українську поезію, звучала музика та українська народна пісня. У домі гостювали Іван Франко, художники Іван Труш, Олекса Новаківський, Олена Кульчицька з сестрою Ольгою, а також видатні актори українських театрів Йосип Стадник і Олександр Загаров.
Коли ми почали працювати над оновленням простору, він вже функціонував як філія дитячої бібліотеки. Планування було не ергономічним та не відповідало функціональному призначенню майбутнього центру спільнототворення.
Зараз проєкт орієнтований на кращий світовий досвід подібних громадських центрів, де основними принципами є інклюзивність, багатофункціональність та універсальність. Водночас проєкт лаконічний та мінімалістичний, втілює нову естетику та бережно відноситься до спадщини минулих років.
Концепція проєкту полягає у створенні сучасного багатофункціонального публічного простору, який водночас зберігатиме автентичність історичної будівлі. Важливим підходом до створення простору було збереження цінних історичних об’єктів, тому у своїй роботі ми керувались Венеційською хартією 1964 року. Найбільшою складністю стало збереження духу будівлі та водночас поєднання з сучасними вимогами етики та естетики. У будівлі ми обережно працюємо з історичними елементами - зберігаємо та реставруємо двері й паркет, відновлюємо та модернізуємо п’єци як основну систему опалення, а також зберігаємо та консервуємо автентичну цеглу, знайдену в ході демонтажу шпаклівки на одній зі стін.
У розробці планування Городоцької бібліотеки активно використовувався метод варіативності. На початковому етапі ми створили приблизно 10 різних варіантів планування, які аналізували, порівнювали між собою та виявляли їх сильні та слабкі сторони. Опісля нам вдалося вибрати оптимальне рішення, яке об'єднало в собі переваги всіх попередніх варіантів.
У ході реалізації проєкту вдалося провести освітні практики зі студентами/-тками Харківської школи архітектури та Українського католицького університету, провести два архітектурних воркшопи, написати спільно з командою Городка 2 гранти. Під час відкриття простору команді надійшло кілька пропозицій від благодійників щодо інвестування в збереження будівлі.
Відкриття центру спільнототворення є першим потужним кроком в ревіталізації будівлі бібліотеки та посилення культурного потенціалу міста.
Instagram | facebook | linkedin